Marvel univerzum

User avatar
zarko.s.
Site Admin
Posts: 1021
Joined: Mon Mar 07, 2022 7:00 pm
Location: Belgrade
Contact:
Image

Evo i jedne opste teme u kojoj mozemo da diskutujemo o Marvelovom univerzumu. Stripovi, filmovi, TV serije...

Marvelovi projekti su kao sto znate u danasnje vreme jako popularni. Od 2008. godine i prvog Iron Mana su krenuli sa takozvanim fazama. 2009 je Marvel studios kupljen od strane Diznija za 4 milijarde dolara. Od tada naravno imaju pristup ogromnim novcanim sredstvima, a njihovim projektima cvetaju ruze.



U prvoj fazi smo imali filmove: Iron Man, The Incredible Hulk, Iron Man 2, Thor, Captain America: The First Avenger i kao kruna Marvel's The Avengers koji je zaradio preko dve milijarde dolara sirom sveta.

Faza 2 je pocela sa Iron Man 3 i nastavila se redom filmovima Thor: The Dark World, Captain America: The Winter Soldier, Guardians of the Galaxy i zavrsava se sledece godine sa filmovima Avengers: Age of Ultron i Ant-Man.

U trećoj fazi koja je u toku smo do sada dobili filmove: Captain America: Civil War i Doctor Strange, Guardians of the Galaxy 2 i Saiderman Homecoming, a slede još i Thor: Ragnarok i Black Panther, Avengers: Infinity War i Captain Marvel i Avengers Endgame i Spider-man Far from home.

U toku je već četvrta faza koju je otvorila Blask Widow, a potom su usledili Shang-Chi, Eternals i Spider-Man No way home.

Sledeći na redu je Doctor Strange in the Multiverse of Madness koji stiže u maju.

Velike fransize koje takodje spadaju pod Marvel su Fantastic Four, X-Men, i prava za ove filmove su ranije bila u vlasnistvu drugih studija tako da su oni bili nezavisni od ovoga sto rade Marvel i Dizni. Do sada je i Spiderman spadao u tu kategoriju, ali su Sony i Marvel postigli dogovor pa je sada ovaj junak deo univerzuma koji Marvel kreira od 2008.

Dizni je pre nešto više od godinu dana kupo Fox koji je posedovao prava na X-Men, Deadpool i Fantastic 4, tako da je to sada sve faktički pod istim krovom.

Marvel Comics (stripovi) su poceli da se izdaju jos 1939. Bilo je mnogo izdanja i reizdanja do sada. Ja licno nisam mnogo voleo stripove, ali moram da priznam da sam od skora poceo da citam novija izdanja i veoma mi se dopalo. Kod nas u knjizarama Vulkan mozete naci fantasticne kolekcije Marvelovih stripova prevedene na nas jezik.